Evropský a sibiřský modřín: jaký je mezi nimi rozdíl?
Modřínové dřevo se v Česku využívá stále častěji na terasách okolo domů nebo pro výstavbu vnějších fasádních obkladů. Mezi staviteli však opakovaně zaznívá otázka, zda zvolit evropský, nebo raději sibiřský modřín. Čím se od sebe oba druhy dřevin liší? Jaké mají přednosti a pro které realizace jsou (ne)vhodné? Odpovědi najdete v našem článku.
Jak už druhotné jméno napovídá, původ tohoto stromu můžeme hledat v sibiřské oblasti, která proslula především svým nerostným bohatstvím. Jedním z významných materiálů, který s tamějších míst dováží do našich končin , je dřevo.
Z hlediska trvanlivosti bychom mohli přirovnat sibiřský modřín k našemu dubu. Oproti středoevropským dřevinám však přežívá v mnohem náročnějších klimatických podmínkách. V nehostinném sibiřském prostředí modříny vyrůstají pomaleji, proto mají malé přírůsty, a tedy i hustší letokruhy než dřeviny rostoucí na území střední Evropy.
Dřevo sibiřského modřínu je proto výrazně odolnější vůči výkyvům počasí a udržuje si vyšší tvarovou stálost. Zároveň obsahuje větší množství pryskyřice, která mu zajišťuje spolehlivější ochranu před dřevokaznými houbami a hnilobě.
Dřevo vhodné pro fasády i terasových obkladů
Díky těmto vlastnostem jsou palubky ze sibiřského modřínu vhodné do exteriéru, například pro fasádní obklady rodinného domu. Někteří architekti jej používají i bez povrchové úpravy (ochranného nátěru).
Další možností je využití palubek při výstavbě odpočinkové zóny u domu. Při stavbě terasy se palubky ze sibiřského modřínu nerozjíždějí do stran, nepraskají a vydrží i větší zatížení bez vzniku zbytečných promáčklin a rýh, do kterých by mohla zatékat voda.
Z tohoto důvodu se s tímto dřevem setkáte i na veřejných místech, jakou jsou tančírny nebo podlahy konferenčních místností, kde se pravidelně pohybuje větší počet osob. Pro svou odolnost proti vlhkosti se tento druh dřeva využívá i na konstrukce menších zahradních přístřešků, jakými jsou například finské sauny.
Hlavní přednosti sibiřského modřínu
· Vyšší odolnost proti nepříznivému počasí, hnilobě, mikroorganismům i vlhkosti
· Hustší letokruhy zajišťují delší tvarovou stálost dřeva
· Větší trvanlivost i při dlouhodobém zatížení na veřejných místech (tančírny, kavárny)
Zřejmě vás zajímá, jaké jsou případné nevýhody sibiřského modřínu. Lepší technické parametry dřevin se promítají do konečné ceny: v porovnání s běžným evropským modřínem je sibiřský modřín asi o 50 % dražší. Do koncové ceny se promítají i náklady na dovoz dřeva ze vzdálenějších oblastí.
Náš tip: Pokud hledáte řešení na několik let dopředu, na stavebním materiálu zbytečně nešetřete. Počáteční výdaje se vám v dlouhodobém horizontu vrátí, a to nejen v podobě nižších nákladů na opravy drobných škod, ale také sníženými výdaji na nezbytnou údržbu.
Sibiřský modřín: po 10 letech stále jako nový?
I když se sibiřský modřín vyznačuje delší životností než jeho evropský příbuzný, stále podléhá přirozenému procesu stárnutí (jako každý přírodní materiál). Co to znamená?
Je-li dřevo ponecháno napospas počasí, postupně u něj začíná docházet ke změnám struktury a barvy a syté (červeno)hnědé odstíny dřeva může nahradit jemný “šedý povlak” – tzv. patina, v jejímž důsledku mohou prkna působit mírně zašlým dojmem.
Patina dokáže zvýšit estetický dojem z celé stavby a dřevu dodává historizující nádech. I proto se metoda patinování využívá například při renovaci starších kusů nábytku.
Mezi stavaři a vlastníky domů se se obvykle prosadí jeden ze dvou přístupů:
1, dřevo ošetřují pouze olejem, abyste dosáhli patiny a atraktivnějšího vzhledu dřeva,
2. nebo dřevo pravidelně natírají, aby co nejdéle zachovali jeho původní barvy.
Pokud se tedy s tímto jevem setkáte u své stavby, zbytečně nepanikařte. Patina vzniká v důsledku běžných procesů a nejedná se o závadu dřeva.
Srovnání modřínu bez a s patinou
Evropský modřín: ekonomická dřevina lokálního původu
Alternativou k sibiřskému modřínu je modřín evropský, který roste převážně na území Alp a Karpat. Jedním z argumentů pro výběr evropského modřínu je podpora místního dodavatele dřeva – na rozdíl sibiřského modřínu, jehož dřevo se dováží z velkých dálek.
Evropský modřín je rovněž cenově dostupnější. Proto jej obvykle upřednostní stavitelé, kteří hledají optimální řešení pro svou stavbu za přijatelnou cenu.
Srovnání sibiřského a evropského modřínu
Nižší náklady se však odráží na kvalitě dřevin: evropský modřín je méně odolný proti UV záření, větru, mrazu nebo dřevokazným škůdcům. Proto je vhodnější spíše do interiéru (nebo do klimaticky méně náročných podmínek).
Evropský modřín také snáze propouští vodu, proto se zpravidla neobejde bez ochranného nátěru, pokud má být dřevo chráněno před nežádoucími vlivy. Počítejte také s častějším výskytem suků.
Ty na jednu stranu – pokud použijte palubky z evropského modřínu třeba pro výstavbu terasy – pomohou esteticky oživit povrch materiálů. Zároveň se z nich však mohou uvolňovat třísky, které si rozdováděné děti nebo nepozorný kolemjdoucí snadno zapíchnou do nohy. V takových případech je zapotřebí věnovat dřevu náležitou péči, abyste těmto situacím mohli včas předcházet.
Náš tip: Přečtěte si, jak vybrat vhodné palubky na terasu nebo okolo bazénu, abyste měli při pobytu na zahradě maximální pohodlí.
Uvolněné třísky jsou nepříjemný důsledek neošetřeného dřevomateriálu
Evropský vs. Sibiřský modřín? Rozdíly a srovnání
Sibiřský modřín je oproti evropskému odolnější a palubky při dodržení montážních pokynů vydrží o poznání déle. Evropský modřín má o něco horší technické parametry, ale je cenově přijatelnější. Proto je vhodnější se pro méně náročné realizace nebo tehdy, když máte pouze omezený rozpočet.
Sibiřský modřín | Evropský modřín | |
+ Větší odolnost proti nepříznivému počasí | - Příznivější cena | |
+ Vyšší tvarová stálost | ||
+ Menší počet suků | ||
+ Vhodné pro pravidelně zatěžované plochy | ||
- Vyšší pořizovací náklady |
Máte už v rozdílech mezi evropským a sibiřským modřínem jasno, nebo vás napadají další otázky? Spojte se s námi. Rádi vaše dotazy zodpovíme, abyste si vybrali to nejlepší řešení pro svou stavbu.